Воскресенье, 04 марта 2018 09:10

Працівниця, прийнята на декретну посаду, теж йде в декрет: дії роботодавця

Як правомірно вийти з ситуації, коли під час перебування працівника, прийнятого на роботу за строковим договором на час перебування основного працівника у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, такий працівник також йде у відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , а основний працівник повертається на роботу? Як правильно звільнити такого працівника і чи допускається таке звільнення взагалі?

 

 

З цього приводу відповідає головний державний інспектор відділу з питань дотримання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці в Рівненській області.

 

Ухвалення людини на "декретну посаду" є строковим трудовим договором, при якому в заяві і наказі про прийом на роботу вказується "на період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку". Працівник, прийнятий для заміщення жінки за строковим трудовим договором після виходу її з відпустки по догляду за дитиною, підлягає звільненню у зв'язку із закінченням терміну договору.

 

Однак, слід зазначити, що відповідно до ст.184 КЗпП звільнення, зокрема вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - ч. 6 ст. 179 КЗпП) з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням. Обов'язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору.

 

На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору. Однак, звільнення жінок, зазначених у ч. 3 ст. 184 КЗпП, у зв'язку із закінченням строку трудового договору має особливості.

 

Таке звільнення можливе, однак власник зобов'язаний при цьому працевлаштувати жінку на цьому ж або іншому підприємстві відповідно до її спеціальності. Розрив у часі між звільненням і працевлаштуванням у цьому випадку також не допускається. Однак, відносини між власником (підприємством) і працівницею з дня закінчення строку трудового договору мають істотну специфіку.

 

Передбачено збереження за жінкою на період працевлаштування середньої заробітної плати, однак не більше ніж на три місяці "з дня закінчення строкового трудового договору" (а не з дня звільнення). Взята в лапки фраза дає підстави для висновку про те, що закінчення строку трудового договору не дає власникові права звільнити жінку. Він повинен тільки попередити жінку, що після закінчення строкового трудового договору вона до роботи допущена не буде, що вона на період пошуку підходящої роботи може перебувати вдома, що вона повинна буде з'явитися на підприємство, коли буде знайдена можливість її працевлаштувати для продовження роботи на цьому підприємстві або для одержання трудової книжки і розрахунку по заробітній платі (при працевлаштуванні на іншому підприємстві). При наявності вказаного попередження можливий і інший варіант: продовження жінкою тієї ж (або, за його згодою, - іншої) роботи на цьому ж підприємстві до вирішення питання про її працевлаштування.

Бухгалтерський календар