Четверг, 14 июня 2018 09:23

Як стягнути аліменти за новим законодавством?

За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина (ч. 3 ст. 181 СКУ). Спосіб стягнення аліментів визначає той з батьків, з ким проживає дитина. Отже, спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, може бути змінений рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

 

 

Кому виплачують аліменти? Аліменти виплачуються на користь того з батьків, з ким проживає дитина, якщо дитина проживає з матір'ю, аліменти на її утримання платить батько, і навпаки.

 

Якщо місце проживання батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не можуть утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога.

 

Чи обов'язково звертатися до суду для стягнення аліментів? Аліменти можна оформити за взаємною згодою. У цьому випадку один з батьків може подати заяву за своїм місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про нарахування аліментів на дитину, вказавши розмір і термін. Заява подається особою, яка буде сплачувати аліменти, а не особою, на користь якої сплачуються аліменти. Аліменти відраховуються не пізніше триденного строку з дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії.

 

Також батьки можуть укласти договір про сплату аліментів на дитину, в якому визначаються розмір та строки виплат. Договір укладається в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

 

У разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором, аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

 

Порядок звернення до суду визначається ст 118-120 Цивільно-процесуального кодексу України.

 

Кому насправді належать аліменти? Слід зазначити, що аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини, і той з батьків або інших законних представників дитини, на ім'я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини. Неповнолітня дитина має право брати участь в розпорядження аліментами, які одержані на її утримання. Неповнолітня дитина має право на самостійне одержання аліментів та розпоряджання ними відповідно до Цивільного кодексу України.

 

Яким може бути розмір аліментів? Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

 

У 2018 році прожитковий мінімум на дітей становить:

 

у віці до 6 років:

 

• з 01 січня - 1492 гривні,

 

• з 01 липня - 1559 гривень,

 

• з 01 грудня - 1626 гривень;

 

у віці від 6 до 18 років:

 

• з 01 січня - 1860 гривень,

 

• з 01 липня - 1944 гривні,

 

• з 01 грудня - 2027 гривень.

 

Якщо стягуються аліменти на 2 і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. При досягненні повноліття найстаршою дитиною аліменти будуть стягуватися за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

 

Як змінити розмір аліментів? Для зміни розміру аліментів стягувач має право звернутися до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей. Той з батьків чи інший законний представник дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів в розмірі: на 1 дитину - 1/4, на 2 дітей - 1/3, на 3 і більше дітей - 1/2 заробітку (доходу) платника аліментів.

 

При цьому розмір аліментів на кожну дитину не повинен перевищувати десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку. Суд за заявою одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом або за домовленістю між батьками в твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

 

Розмір аліментів може бути згодом змінений за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них і в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом України.

 

За інформацією Чернівецької РДА

Бухгалтерський календар